MERSİN’İN NÜKLEER İSYANI 

SOKAK FOTOĞRAF SERGİSİ

 Mersin ve  Türkiye  yaklaşık 40 yıldır  Akkuyu’ya Nükleer Santral yaptırmamak için  direniş sergiliyor.

Türkiye’nin en güzel koylarındanbirisi olan Akkuyu’ya yapılma kararı alındığı günden bu yana destansı bir şekilde karşı duruş sergilenen  Nükleer Santral için şimdi daha çok ses yükseltme zamanıdır. Çünkü hiç bir iktadar, hiç bir anlayış, nükleer santral yapımını  bu kadar istemedi. Bütün dünya bu enerji üretim modelinden vazgeçmişken, Çernobil, Fukuşima gibi felaketler yaşanmışken bu ısrarı anlamakta gerçekten zorlanıyoruz.

Bizlerde Mersin’de yaşayan Fotoğrafçılar olarak Mersin’in ve ülkemizin bu destansı direnişini fotoğraflar ile ölümsüzleştirelim, bu direnişi sokaklara taşıyalım ve  görsel bir bellek oluturalım istedik. Nükleer Santral karşıtı direnişlerden çekilmiş olan fotoğrafları toparladık. Ülkemizin  bir çok yerinden halkımızın ve fotoğrafçı dostlarımızın çektikleri fotoğrafları derledik ve “Mersin’in Nükleer İsyanı Sokak Fotoğraf Sergisi”ni oluşturduk. 

Üyesi olduğumuz Mersin Fotoğra Derneği, Mersin Nükleer Kaşıtı Platform ve  Akdeniz Greenpeace’de bu anlamda bize büyük destek verdi ve sergimizi açtık. 40 adet fotoğraftan oluşan sergimiz gezici bir sergi olacak. Sergimiz öncelikle Mersin’in sokaklarını, ilçelerini, köylerini dolaşacak, daha sonra ise Türkiye’nin birçok ilinde ve ilçesinde sesimiz olacak. Bu sergi aynı zamanda bütün çevre direnişlerinin de belleği olacaktır.

Biz nükleer santral istemiyoruz. MERSİN-ADANA ARASINDA HEMZEMİN GEÇİTTE SAATBAŞI GEÇEN TRENİN GEÇİŞİNİ KONTROL EDEMEYENLERİN NÜKLEER SANTRAL YAPMA ISRARINDAN BİR AN ÖNCE VAZGEÇMELERİNİ BİR KEZ DAHA YÜKSEK SESLE HAYKIRIYORUZ.