Mersin'de Nükleere İsyan

Fotoğraf Sergisi açılacak

 

 

 

Mersin Akkuyu'da 40 yıldan bu yana  Nükleer Santrale karşı mücadele edenler bu mücadelelerini, "Nükleer Santral yapımının inatla sürdürülmeye çalışıldığı şu günlerde, seslerini daha  çok duyurabilmek için, Türkiye'nin en büyük, en yüksek katılımlı ve en çok yerde açılacak olan  Sokak Sergisi'ni organize ediyorlar.

 

Mersin Fotoğraf Darneği Üyesi  Gazeteci ve Fotoğraf Sanatçısı Tahir Özgür ve arkadaşları, "Mersin'in Nükleere İsyanı" adı altında bu güne kadar nükleer santral için verilen mücadelelerin anlatıldığı bir sergiyi 21 Mart'da   ülke genelinden fotoğraf gönderecek katılımcıların katkısıyla açmak için kolları sıvadılar.

 

 

 

Mersin'in 40 yıldan bu yana süren Nükleer Santral karşıtı direnişi  fotoğraf sergisi ile dile getirilecek.  "Mersin'in Nükleer İsyanı" adını taşıyacak olan sergi 21 Mart'da Mersin'de açılacak.

Mersin Akkuyu Nükleer Santralı'nın yapılmaması için bu güne kadar mücadelelerini sürdüren Mersinliler bu kez de Türkiye'nin her yerinden, her kesimden insanın çektiği fotoğraflardan oluşan ve nükleer karşıtı direnişi anlatan fotoğraflardan oluşan bir sergi ile sesini duyurmaya çalışacak. Gazeteci ve Fotoğraf Sanatçısı Tahir ÖZGÜR'ün Küratörlüğü'nde gerçekleşecek olan sergi için çalışmalar büyük bir hızla sürüyor.

Fotoğraf Sanatçıları ve Nükleer Karşıtı aktivistler olan Rıfat GÜRBÜZ, Fatma GÜL ve Dilek TABAKÇI'nın yanısıra, Mersin Nükleer Karşıtı Platform ile bir çok sivil toplum örgütünün desteğini aldıklarını belirten ÖZGÜR, "Bu iktidarın Nükleer Santral  ısrarı ne yazık ki sürüyor. Nükleer Santral inşaatı kanunsuzda olsa, taş ocağı, altyapı çalışması ve bir çok  isim altında sürüyor. Bu ısrarı durdurmanın tek bir yolu var, o da  kenetlenmek ve karşı durmak. Biz tam 40 yıldır bir direniş sergiliyoruz. Eğer 40 yıl önce, "Aman ne  kadar direnirsek direnelim, nasıl olsa yapacaklar diye düşünseydik bugün nükleer santral yapılmış olacaktı. Belki de Fukuşima burada yaşanacaktı. Direndik yaptırmadık. Şimdi yine direneceğiz, 'Aman ne yaparsak yapalım' diye düşünürsek yaparlar, ama direnirsek yapamazlar. İŞte bu nedenle Türkiye'nin heryerinde açacağımız bir sergi planladık. Sanatçı sorumluluk sahibidir, sanatçı toplumun yarınları için çalışır, biz de fotoğraflarımız ile bu sorumluluğumuzu yerine getirmek istiyoruz. Bütün herkestenm am aherkesten çektiği fotoğrafları göndermesini bekliyoruz. Fotoğraflarınızı orjinal haliyle nukleerisyan@gmail.com adresine gönderebilirsiniz. Ayrıca https://www.facebook.com/events/211425475722160/211804772350897/?notif_t=plan_mall_activity adresindeki facebook sayfasından da bize ulaşabilirsiniz"dedi.

Sergi Kuratörü Tahir ÖZGÜR serginin ilk olarak 21 Mart'da Mersin Barış Meydanı'nda bundan sonra ise her gün bir yerde açılacağını,  kentin bir köşesinde, bir ilçesinde, bir kasabasında ve bir köyünde sergileneceğini, Mersin'i dolaştıktan sonra diğer illerde ve Türkiye'nin dört bir yanında çevre mücadelesine destek için halkla buluşacağını da sözlerine ekledi.