Tahir ÖZGÜR'ün Madenciler Sergisi İstanbul  İFSAK'da açıldı

 Rakım Eksi 750:

MADEN EMEKÇİLERİ

Zonguldak'ta maden ocaklarında uzun süren  bir çalışmanın ürünü olan Rakım Eksi 750 Maden Emekçileri  Fotoğraf Projesi 30 fotoğraftan oluşuyor. Tahir ÖZGÜR'ün  defalarca maden ocaklarının en  derin  kısımlarınada inerek çektiği fotoğraflar maden işlemenin, maden çıkarmanın yanısıra  emekçilerin yer altındaki yaşamlarından da kesitler sunuyor. Özgür tamamen renkli fotoğraflardan oluşan  çalışması için, "Madenci fotoğrafları genellikle siyah beyaz olarak sunulur. Ama ben tam tersini düşündüm. Belki siyah beyaz olarak sunulsa çok çok daha güzel bir görselliğe kavuşacak olan fotoğraflarım olmasına rağmen,  yeraltındaki yaşamı  tamamen yalın haliyle vermek için renkli olarak sunmak istedim. Fotoğraflarımda, maden emekçilerinin madendeki günlük hallerini sunmaya çalışıyorum"dedi.

Tahir ÖZGÜR, fotoğraflarını  onurlu bir yaşam için can veren maden emekçilerine adadığını da sözlerine ekleyerek, "Düşünün dünyanın  bir yerlerinde madenler çöküyor ve o ülkede insanlar yeraltında emekçilerini  günlerce besliyor ve sonra hepsini sağ salim ailelerine kavuşturuyor. Bizde ise maden çöküyor insanlarımız ölüyor, "Kader" diyoruz. İş kazaları kader değil ihmaldir" şeklinde konuştu.

 

Tahir ÖZGÜR'ün bu sergisinde dünyanın en önemli müzelerinden birisi olan Ruhr Müzesi'ne kabul edilen Madenci fotoğrafları da yer alıyor.

Sergi 5-31 Ekim tarihleri arasında İFSAK üst salonlarında gezilebilecek.

 

İFSAK Sergi açılışı. Sağolsun Dostlar, onur verdiler.

 

Büyük Usta  İBrahim Zaman sergi açılışıma onur  verdi.